გაკვეთილის
მთავარი თემა
|
იაკობ გოგებაშვილის “უსუნო ყვავილი”
|
|
სწავლების საფეხური
|
დაწყებითი საფეხური, I კლასი
|
|
საგანი,მასწავლებლის
სახელი და გვარი
|
საგანი
|
საგნის
მასწავლებელი
|
ქართული
|
ქართული
|
ნინო
ძაბახიძე
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
24 მოსწავლე
განსაკუთრებული მიდგომების საჭიროების მქონე მოსწავლეები (შეზღუდული შესაძლებლობის, სასწავლო პროგრამაში ჩამორჩენილი ბავშვები, რომლებისთვისაც სწავლების ჩვეულებრივი ტემპი მიუღებელია) კლასში არ არის
|
|
გაკვეთილის
მნიშვნელობა/
აქტუალობა
|
გაკვეთილის
თემა აქტუალურია, რადგან სწავლების დაწყებითი
საფეხურიდანვე
უნდა ისწავლონ მეგობრობის მნიშვნელობა. პატარა ბიჭის ამბის საშუალებით
გაეცნობიან, რომ შეიძლება შეიცვალო კარგ ადამიანებთან ურთიერთობით. მოსწავლეები
პარალელს გაავლებენ შესწავლილ მოთხრობასთან („მეზობლები“).
|
|
გაკვეთილის
მიზნები და
შედეგები
|
ქართ.I.4. მოსწავლეს შეუძლია
მოისმინოს და გაიგოს ნაცნობ თემატიკაზე
შექმნილი მცირე ზომის ტექსტები და
გამოხატოს თავისი დამოკიდებულება.
ქართ.I.13. მოსწავლეს შეუძლია
მარტივი წინადადებების შედგენა ნაცნობ
თემაზე.
გაკვეთილის გავლის შემდეგ მოსწავლე
შეძლებს:
·
მოსწავლეები
შეძლებენ ლექსიკური მარაგის გამდიდრებას;
·
გაბმულ თხრობას;
·
საკუთარი
აზრის ჩამოყალიბებას და დასაბუთებას;
·
სწორი
კითხვისა და წერის ჩვევების დაუფლებას.
|
|
წინასწარი (წინასწარი) ცოდნა
|
მოსწავლეებმა
იციან კონკრეტული სიტყვების გამოყენებით პატარა
მოთხრობის
შედგენა, შეუძლიათ წყვილში და ინდივიდუალურად მუშაობა,
კითხვების
საშუალებით აანალიზებენ ტექსტს.
|
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
მოსწავლეები
შეფასდებიან წინასწარ შემუშავებული რუბრიკის საშუალებით. რუბრიკის
კომპონენტებია:
·
კითხვა,
·
მსჯელობა,
·
გაბმული
მეტყველება.
|
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
პირველი
კლასის სახელმძღვანელო „დედაენა“, დაფა, პროექტორი, ფლიბჩარტი, მარკერი, 24 ბუქი.
|
|
გაკვეთილის
მსვლელობა /საგაკვეთილო მენეჯმენტი
|
საორგანიზაციო
საკითხები - 2 წუთი
A ფაზა ( გამოწვევა) - წუთი
1
აქტივობა. სიტყვების:
„მინდორი“, „უსუნო“,
„სურნელოვანი“, „თაიგული“-
ამბის შედგენა.
https://drive.google.com/open?id=0B4Tdfl1UH_ECaGVmd2c2UFhnX2s აღნიშნული სიტყვების გამოყენებით გავაკეთებ პრეზენტაციას. მოსწავლეები ზეპირად მოიფიქრებენ მოთხრობას, მასწავლებელი დაწერს. მთელ კლასთან
B ფაზა ( შინაარსის რეალიზება) – 10 წუთი
2
აქტივობა. მასწავლებელი კითხულობს
ტექსტს, მოსწავლეები ინიშნავენ
ახალ სიტყვებს და კითხვის დასრულების შემდეგ
მასწავლებელი ხსნის.
(5 წუთი)
3
აქტივობა. წყვილში
კითხვა.
C ფაზა (რეფლექსია) – 10 წუთი
4
აქტივობა. ბუქში გაგზავნილი
კითხვების მიხედვით ტექსტის
გაანალიზება და მსჯელობა. პარალელის გავლება
ნასწავლ მოთხრობასთან.
ინდივიდუალურად და მთელ კლასთან.
5
აქტივობა. ანდაზის წაკითხვა
და ტექსტთან დაკავშირება.
ინდივიდუალურად (5წუთი)
გაკვეთილი
II
A ფაზა (გამოწვევა) - 5 წუთი
6
აქტივობა. ასოციაციოგრამის გამოყენებით
ყვავილის დახასიათება. მთელი კლასი (5 წუთი)
B ფაზა (შინაარსის
რეალიზება) – 13 წუთი
7
აქტივობა. მოთხრობის გაგრძელება. მოსწავლეები შეიმუშავებენ წყვილში მოთხრობის
შესაძლო გაგრძელება და აკეთებენ პრეზენტაციას. წყვილში მუშაობა
C
ფაზა (რეფლექსია) –
12 წუთი
8
აქტივობა. ჩვენი ენა ქართული , მოსწავლეები წერილობით ასრულებენ აღნიშნული
მოთხრობის შესახებ ტესტს მასწავლებლის დახმარებით.
აქტივობა.
დავალება: სახელმძღვანელოდან დასაწერად
- გამოტოვებული სიტყვების
ჩაწერა წინადადებებში.
|
|
გაკვეთილის გეგმა
Subscribe to:
Posts (Atom)
No comments:
Post a Comment